sobota, 14 lipca 2018

Szalony Mikołajek.


 Goscinny/ Sempe

Nowe przygody Mikołajla

ZNAK


Oklejona, podniszczona, kupiona za złotówkę na kiermaszu bibliotecznym, a wydana ponad trzynaście lat temu książka… Co to za książka? Widzicie… „Nowe przygody Mikołajka” ponad 80 nowych do roku 2005 niepublikowanych historyjek, przygód Mikołajka, który bawi i zachwyca mimo, że właściwie nie jest już najmłodszy, bo pierwsza historyjka o jego przygodach zatytułowana „ L’œuf de Pâqueszostała opublikowana 29 marca 1959 roku.

Ponad 30 lat po śmierci autora jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Tak powstał kolejny tom przygód Mikołajka: Nowe przygody Mikołajka (Histoires inédites du Petit Nicolas), wydany we Francji w 2004 roku.

Mikołajek i jego koledzy Alcest ( ten, który bez przerwy się obżera), Euzebiusz ( najsilniejszy w klasie), Gotfryd ( ten od bogatego ojca) czy Maksencjusz to są zupełnie inne dzieciaki. Jeszcze nie zatopione w smartfonach, jeszcze nie oszalałe na punkcie telewizji, doceniające szaleństwa na świeżym powietrzu piłkę, kolejkę elektryczną i codzienne bójki.

Krótkie opowiadanka, często z pokrętnym morałem, pokazują świat oczami Mikołajka. Nie jest to bardzo „poprawne politycznie” spojrzenie, i dzieciaki i dorośli robią przeróżne rzeczy, które nie zawsze godne są pochwały.

Nawet dorośli (a może szczególnie oni) mają swoje wady, często się kłócą i bywają nieprzewidywalni, ale przynajmniej są prawdziwi. Co prawda opowieści dotyczą czasów, kiedy wszystko było nieco inne, (no może poza kłótniami rodziców), kiedy rodzice byli bardzo poważni ( co nie dotyczy spotkań z braćmi) i kiedy ludzie kupowali pierwsze telewizory.

Z dużą przyjemnością czytałam to sobie wieczorami, po kilka opowieści naraz, bo wbrew pozorom nie są to opowieści dla dzieci, to znaczy nie tylko dla dzieci, a może po prostu są to dobre opowieści, a jako takie są dobre dla każdego?

Polecam, choć każdy musi sam zdecydować, czy ma ochotę na spędzanie czasu z Mikołajkiem wciąż łobuzującym, prześmiesznym i wiecznie zdziwionym chłopcem, który gra w kulki, bije się z kolegami i ma samych najlepszych przyjaciół.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz