piątek, 18 stycznia 2019

Słowa, które warto znać.


SŁOWA, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ

Wydawnictwo Dolnośląskie


Słowa wielkich tego świata mają znaczenie. Czasami bardzo duże. Słuchamy ich nie zawsze z należytą uwagą bo coś nas rozprasza, albo zajmuje myśli. 

Zresztą to, jak ważne są te słowa tak naprawdę okazuje się często po fakcie. 

Mowy, orędzia, przemowy, homilie, odezwy… 

„Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo jak powiada pismo, na początku było Słowo.” jak powiedział Antoni Libera w swojej powieści Madame. 

Trzeba sobie zdawać sprawę, że słowa wpływają na losy świata i oczywiście losy Polski także.

Wydawnictwo Dolnośląskie wydało zbiór 32 tekstów źródłowych, zbiór przemówień, które wpłynęły na historię Polski i jej obraz w świecie. ( nie tylko współczesnym) 

Z pewnością nie jest to literatura „poduszkowa”, czy w żadnym sensie książka do poczytania ot tak sobie, raczej materiał do przemyśleń, coś co ( moim zdaniem) mogłoby ozdobić i wzbogacić biblioteczkę w każdym domu, bo…. Bo to i interesujące i ważne. Nawet bardzo ważne. 

Wydaje nam się, że przemówienia często bywają „nudne”, więc nie słuchamy ich z należytym skupieniem uwagi, ale możemy je właśnie przeczytać. 

Mamy tu więc zbiór zaczynający się od mowy Zbigniewa na temat buntu przeciw władzy ojca i brata z Kroniki Wincentego Kadłubka, a kończący się na przemówieniu ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka związanym z przystąpieniem Polski do NATO. 

A pomiędzy nimi Kościuszko, Otto von Bismarck, Maria Curie-Skłodowska, Piłsudski, Wyszyński, Jan Paweł II, Popiełuszko, Mazowiecki i Wałęsa… 

Nie wymieniłam wszystkich. 

„Słowa, które zmieniły Polskę” to publikacja, którą naprawdę warto mieć. 

Warto czytać, warto przeglądać. 

Dodatkowo nadmienić należy, że teksty zamieszczone w tej publikacji nie są li tylko zbiorem mów i przemówień. Zaopatrzone są notkami biograficznymi oraz tekstami dotyczącymi sytuacji w jakiej zostały wygłoszone, oraz ogólnym tłem politycznym okresu w jakim powstały. 

Bardzo wartościowa publikacja. 

Zaciekawi nie tylko ludzi interesujących się historią, ale także tych, pragnących wzbogacić swoją ogólną wiedzę historyczno polityczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz