wtorek, 6 lipca 2021

o uzależnieniach behawioralnych.


Bohdan Tadeusz Woronowicz
ZACHOWANIA, KTÓRE MOGĄ ZRANIĆ
Wydawnictwo MEDIA RODZINA

Pojęcie uzależnień zmienia się bardzo, bo i życie się zmienia, a to ono generuje sytuacje, które do nich prowadzą. Kiedyś uważano,. Że można się uzależnić jedynie od substancji, które się piło, jadło, czy wchłaniało w inny sposób, potem coraz częściej zauważano, że pewne zachowania także mogą stać się uzależniające.

Ta książka właśnie o takich sprawach traktuje.

O uzależnieniach behawioralnych. I nie tylko.

Książka napisana jest może nie prostym, ale bardzo przystępnym językiem i skierowana do rodziców, opiekunów, bliskich osób, które na takie zachowania są narażone, zresztą autor pokazuje, że takie uzależnienia nie są wcale takie rzadkie.

Hazard, Internet, zakupy, problemy z żywieniem, uzależnienie od ćwiczeń, albo od sprawdzania etykiet, nomofobia, kompulsywne zachowania seksualne, o tym wszystkim dowiemy się naprawdę dużo i będzie to wiedza, która nam trochę te pojęcia uporządkuje i przybliży.

W książce znajdziemy też pytania, które pomogą się na ten temat sprawdzić (bo w końcu skąd wiadomo, czy my sami od czegoś nie jesteśmy uzależnieni) ale też pomoże sprawdzić dzieci i młodzież i pomoże znaleźć może nie rozwiązania, ale drogę do nich.

Bo młodzież i dzieci są tu naprawdę w dużym niebezpieczeństwie, i choć nie diabolizuję (bo to bez sensu) gier, Internetu, czy Facebooka, to zdaję sobie sprawę z tego, że może to być niebezpieczne.

Chyba każdy słyszał o hikikomori, japońskich samotnikach potrafiących żyć w sieci przez całe miesiące nie wychodząc z własnego pokoju, a czasami szafy.

To bardzo dobra pozycja dla rodziców, nauczycieli, opiekunów, dziadków… Ludzi, którzy pracują, stykają się z młodymi ludźmi i mogą zauważyć problem i mu zapobiec zawczasu, ta książka daje takie możliwości i narzędzia, bez których moglibyśmy się czuć zagubieni i bez których pewne sygnały mogłyby nam umknąć.

Bardzo serdecznie polecam, bo poza swoją wartością niezaprzeczalną jest ciekawa, ja bardzo wiele się z niej dowiedziałam, mimo że mam wykształcenie w tym kierunku, ale czasy się zmieniają i ta książka idzie z ich duchem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz