niedziela, 25 października 2020

Spojrzenie w otchłań.

 

ANTHONY DAVID

SPOJRZENIE W OTCHŁAŃ
Neuropsychiatria i tajemnice ludzkich umysłów.

Wydawnictwo Znak Literanova


Neuropsychiatria. 

Oto co na ten temat mówi Wikipedia. 

"Neuropsychiatria - dziedzina medycyny, stanowiąca wspólną część psychiatrii i neurologii. W ramach neuropsychiatrii, zaburzenia funkcji psychicznych i nieprawidłowości zachowań odnoszone są do struktur i czynności ośrodkowego układu nerwowego". 

Czy książka na ten temat może być ciekawa? Może być (i jest) fascynująca, w każdym razie ta książka. „Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatria i tajemnice ludzkich umysłów”. 

Kto by nie chciał poznać takich tajemnic? 

A jeżeli poznanie ich jest zwyczajnie konieczne? 

Anthony David, neuropsychiatra, dyrektor Instytutu Zdrowia Psychicznego w University College of London opisuje pracę z niektórymi ze swoich pacjentów (oczywiście z zachowaniem daleko posuniętej tajemnicy lekarskiej uniemożliwiającej skojarzenie danego przypadku z rzeczywistą osobą) pokazuje nam jak funkcjonowanie mózgu wpływa na psychikę, albo jak psychika może wpływać na funkcjonowanie tego mózgu, a przez to i ciała. 

Opisuje przypadki fizycznego uszkodzenia mózgu, które wpłynęło na funkcjonowanie człowieka i na jego psychikę, osobowość czy postrzeganie świata, ( co ciekawi, bo wydaje się nam, że nasze „ja” istnieje w jakiś sposób niezmiennie) albo jak to postrzeganie świata może wpłynąć na funkcje motoryczne czy inne fizyczne aspekty funkcjonowania organizmu. 

Przytacza bardzo ciekawe przypadki, wyjaśnia je w sposób przystępny i zrozumiały dla laika, a także opisuje je w sposób fascynujący dla czytelnika. 

Zrozumiały i fascynujący – to dla publikacji popularnonaukowej jest sprawa niebagatelna, bo tłumaczenie fachowym językiem tak skomplikowanych spraw zawęża grono odbiorców, a spłycać przecież nie można. 

Autor zastanawia się nad tym czy człowiek, który przeżył bardzo poważny uraz mózgu, po powrocie do zdrowia będzie tym samym człowiekiem? Dokładnie „takim samym sobą”, jak przed wypadkiem? A jeżeli nie to dalszego? Z powodu urazu, czy może traumy? 

Jak to się dzieje, że osoba wielokrotnie przebadana i całkowicie zdrowa fizycznie nie odczuwa potrzeby jedzenia? 

I nie jest to ani anoreksja, ani ortoreksja, a jedynie brak chęci? 

Dlaczego ktoś całkowicie zdrowy fizycznie przestaje się poruszać? Kontaktować się z otoczeniem? 

To te właśnie kwestie takie na pograniczu „ciała i duszy”, ale bo raczej fizjologii i psychologii (tu jednak najczęściej już psychiatrii) zajmują autora najbardziej. 

Jego opowieści są fascynujące. 

Niepokoją, to prawda, bo pokazują, że w jednej chwili wszystko może się zmienić, nawet to wewnętrzne „ja”, które stanowi o tym kim jesteśmy. 

Zapewniam, że książka jest fascynująca i napisana takim językiem, że można bez problemu ją zrozumieć i się nią zachwycić, nawet jeżeli nie ma się wykształcenia w opisywanych dziedzinach, czy doktoratu z psychiatrii. 

Nie jest to jednak „czysta” rozrywka, ta książka uczy, przybliża problemy, z którymi większość z nas (na szczęście) się nie zetknęła, ale (na nieszczęście) może, pokazuje świat, ale trochę go też oswaja i wyjaśnia. 

Obala mity towarzyszące postrzeganiu niektórych chorób. 

Jestem zachwycona. Komu polecam? Każdemu kto choć trochę interesuje się tematyką. Każdemu, kto chciałby się czegoś nowego dowiedzieć na temat tego jak funkcjonuje człowiek. 

Ta książka jest arcyciekawa, wprost GENIALNA!

11 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Zdecydowanie będę chciała się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno wyszła i nawet się obawiałam, czy dam radę ją zrozumieć, nie jestem lekarzem, a to jednak tematyka poważna, a tu cudne zaskoczenia. Napisana tak, że każdy laik zrozumie.

   Usuń
 2. Niesamowicie ciekawy, ale i bardzo trudny temat. Chętnie przeczytam tę książkę. Problemy jakie powoduje uszkodzenie mózgu, towarzyszą mi, u najbliższej osoby, już od 18 lat. Może zrozumiem więcej.
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka porusza bardzo trudne i niejednokrotnie bardzo bolesna tematy. No niestety ja wiem czym jest anoreksja bo przechodziłam przez to, kończyłam w szpitalu, potrafiłam przeleżeć patrząc w sufit w domu przez pół roku. Na szczęście Moi rodzice Poradzili sobie z tym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki, o funkcji mózgu, jak działa psychika. Moja mama po urazie głowy nie jest już tą samą osobą. Choć, co bardzo zdziwiło lekarzy powróciła do sprawności, mimo to widzę, że straciła jakąś część swojej osobowości. Pozornie nie widoczne dla postronnego obserwatora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesujący, trudny i wymagający uwagi temat.
  Jestem pielęgniarką, pracowałam i pracuję z osobami z demencją.
  Funkcjonowania mózgu nikt nie zna do końca. Z normalnego człowieka można w jednej chwili stać się rośliną. Przeczytam, bo wiedzy nigdy dosyć.
  Pozdrawiam :-)
  Irena -Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat niezgłębiony, jak ludzki mózg.
  Niedawno studiowałam ponoć najlepszą rzecz
  z tej dziedziny - Neuropsychiatria - Roberta E. Hales, Stuarta C. Yudofsky. Trudne, ale fascynujące.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zdecydowanie dla mnie. Fascynują mnie takie naukowe opracowania dotyczące psychiki ludzkiej. Człowiek w sumie tak niewiele wie o mózgu i jego zdolnościach czy przypadłościach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka po którą muszę sięgnąć...Mam chorą mamę u której 3/4 muzgu jest zainfekowane białymi plamami :( jest to dla mnie bardzo smutny temat, tym bardziej że nie mogę z nią byc... Lekarz jest pod wrażeniem mamy gdyz ona w dalszym ciągu ma świetną pamięć i pamketa nie tylko to co było dwadzieścia lat temu ale także tydzień i miesiąc temu... Niestety widzimy zmiany w jej zachowaniu i to jest smutne...

  OdpowiedzUsuń
 9. Mózg jest fascynujacym organem a jak dotąd znamy tylko 20% pełnych jego funkcji,lubię zgłębiać taką tematykę. Nawet wspolczesny trend badan klinicznych w psychologii odchodzi od dawnego diagnozowania opartego na domysłach i hipotezach a zdecydowanie rozwija neuropsychiatrie. Zapisalam tytuł,chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa i chyba każdy chciałby się temu bliżej przyjrzeć, aby poznać . Zdecydowanie poszukam tej pozycji:-)

  OdpowiedzUsuń