piątek, 3 maja 2019

Romans, zdrada, seks pozamałżeński, czy to nadal zakazane?


CATHERINE HAKIM

NOWE REGUŁY

Wydawnictw CZARNA OWCA

Kiedy człowiek przypadkiem w koszu na książki w jakimś sklepie trafia na książkę wydawnictwa Czarna Owca, to po prostu nie ma szans jej nie kupić, ale jeżeli ta książka to „Nowe Reguły” Catherine Hakim – książka o portalach randkowych, romansach pozamałżeńskich i sile erotyki, oraz wszechobecnym i wszechmocnym oddziaływaniu seksu i na dodatek nie kosztuje nawet siedmiu złotych, to każdy by się na nią rzucił jak mniemam i jak i ja uczyniłam, po czym zagłębiłam się w cudowny, cudownie prosty, poparty badaniami opis naszych zwyczajów godowych i seksualnych w odniesieniu do partnerów pozamałżeńskich. Brzmi ciekawie? 

Mnie zawsze interesowało jak działają portale randkowe, ale nie jak „one” działają, ale jak się zachowują na nich ludzie. 

Kogo szukają? Jak to robią, a najciekawsze po co? Dlaczego? Szczególnie ci szczęśliwi w małżeństwie, bo o takich tu mowa. 

Czyli można być szczęśliwym w małżeństwie i uprawiać seks na boku? Mieć romans? 
Można. 

No, ale można być szczęśliwym i szukać romansu? 

To też można. Instytucja kochanki i kochanka… Hmmm wcale się nie zestarzała mimo wieków. A niezobowiązujący seks to coś dla wielu osób ważnego. 

Niezobowiązujący i dobry. 

Wiadomo, że ludzie dziś żyją dłużej i małżeństwa trwają też dłużej zakochanie mija szybko, pojawiają się dzieci, a seks kusi. Najczęściej jednego z małżonków, który wcale nie chce uciekać, ani się rozwodzić, on ( lub ona) po prostu ma ochotę na seks, którego w małżeństwie już nie ma, albo jest, ale rzadko, albo nie taki o jakim ktoś marzy. 

W książce nie chodzi o ocenianie, czy ferowanie wyroków. To tylko opis zjawisk jakie zachodzą w naszym świecie, gdzie mimo wszystko coraz więcej jest wolności i z coraz mniejszym pietyzmem podchodzi się do monogamii. 

Autorka daje przykłady ogłoszeń, ( prawdziwych) przykłady zdarzeń, spotkań, a także tego co potem się działo jak i dlaczego dochodziło do pewnych zachowań i jak się to kończyło. Nie, wcale nie było tam morderstw i aż tylu rozwodów ilu można by się spodziewać. 

Pokazuje także różne grupy społeczne i ich zachowania. 

Pokazuje, że romans obciążony jest pewnym ryzykiem, i tym ryzykiem są koszty przede wszystkim psychiczne, ale za to spełnienie, tajemnica i nowość dają wiele satysfakcji. 

A ja zapewniam, że książkę świetnie się czyta i choć jest mało pruderyjna i z dość dużą dezynwolturą podchodzi do wierności to pokazuje jaki jest świat i dlaczego jest taki, a nie inny. 

Pokazuje też, że ogromna większość ludzi, choć godzi się na spokojne życie i nudne wierne trwanie, jednak marzy o fascynujących romansach i szalonych podbojach. 

Warto przeczytać, choć książka swoje lata już ma bo wydana została w 2014. 
5 komentarzy:

 1. Jak nigdzie nie znajdziesz, to ci wyślę, tylko za jakiś czas :) Bo teraz mam kocioł :(

  OdpowiedzUsuń
 2. O, ciekawe - miałam wrażenie, że książki o tej tematyce to nowość ostatniego roku-dwóch, a tu niespodzianka. Właściwie ciekawe, jak różnią się spostrzeżenia autorów tych starszych i najnowszych - czy na przestrzeni lat coś się zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że to się zmienia i to płynnie od środowisk, po kraje, wiek i inne czynniki, ale nie jest to zbyt dobrze zbadane - ludzie nie za bardzo chcę o tym rozmawiać z dziennikarzami, czy badaczami.

   Usuń