niedziela, 5 maja 2019

Pułapki myślenia - moc wiedzy i wiedza mocy!

 DANIEL KAHNEMAN
PUŁAPKI MYŚLENIA

Wydawnictwo
MEDIA RODZINA

Zawsze zastanawiało mnie myślenie, ale trochę od drugiej strony, nie to „co” się myśli, ale „jak” się myśli. Nie, nie chodzi o czysto techniczną pracę mózgu, ale jej aspekt psychologiczny. 

Wszyscy wiemy, że reklamy w zasadzie są , albo przynajmniej bywają głupie, doskonale zdajemy sobie sprawę, że to co i jak mówią nijak się ma do prawdy, ba często jest sprytnie podanym kłamstwem, ale to działa. DLACZEGO?

Wiemy, że pewne rzeczy są bez sensu, że to manipulacja, że nie należy kupować niczego na pokazach, iść do sklepu na głodniaka i ufać akwizytorom, którzy sprzedają zupełnie bezsensowny ( i oczywiście) bezużyteczny gadżet za cenę całkiem porządnego komputera, a jednak…. 

To właśnie, dlatego książka „Pułapki Myślenia” Daniela Kahnemana  laureata nagrody Nobla, tak bardzo mnie zafascynowała. 

Zawsze ciekawiły mnie ludzkie wybory, te trudne, ważne ale i te codzienne, opinie dotyczące innych ludzi, czy każdy człowiek jest świadomym autorem własnych opinii, czy coś na nie wpływa, coś, a może ktoś?
Czy możemy ufać własnemu myśleniu i jak uniknąć pułapek tego myślenia? 

Książka jest napisana o dziwo, tak naprawdę przystępnym językiem, Kahneman pokazuje nam jak działa umysł i wyjaśnia to działanie obrazując to na zasadzie dwóch niezależnych systemów, w którym System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Autor wyjaśnia jakie są korzyści i możliwości każdego z tych systemów, ale też też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wyjaśniając jak ogromny wpływ na nasze zachowanie, decyzje i wybory ma intuicja. 

Czy zastanawialiście się dlaczego w reklamie „pół tysiąca” wygląda lepiej niż „pięćset”? Dlaczego producent ogranicza liczbę sztuk danego produktu na kupującego? 

Jak działa zakotwiczenie i dlaczego nikt nie zamierza jechać na wakacje, po których wykasują mu pamięć. 
Dlaczego ludzie nabierają się na populistyczne teksty i reklamowe zagrywki? 

Ta książka odpowie na pytania dlaczego się nabieram, co powoduje, że to robimy i jak się nie dać. 

Jak być skuteczniejszym i jak myśleć bardziej logicznie. 

Trzeba powiedzieć, że tej książki nie da się przeczytać w piętnaście minut bo jest bardzo obszerna i mimo swojej przystępności jest to pozycja raczej naukowa niż popularnonaukowa, ale, przeczytanie jej będzie proste nawet dla takiego antytalencia matematycznego jak ja, a jednak matematyka i logika jest tu ważna. 

Książka pokazuje wiele fascynujących ciekawostek, które są obecne w życiu każdego z nas, ale albo ich nie zauważamy, albo nie chcemy ich dostrzegać. 

Dla mnie pozycja fascynująca, którą będę czytać po wielokroć. 

Każdemu ją się powinno zalecić, bo pokazuje jaka bywa rozbieżność między tym co o sobie myślimy i tym jak działamy. 

Na przykładzie pytania o ilość zwierząt, które Mojżesz wpuścił na arkę ( nie dałam się złapać, ale tylko dlatego, że wcześniej o tym czytałam), eksperymentu z pomocą epileptykowi, na przykładzie Lindy, która uświadomiła mi jak mało logiczna jestem autor pokazuje jak i przede wszytkom dlaczego popełniamy błędy oceny, myślenia i wyborów. 

Świetna książka. 

Powinna być lekturą szkolną w ostatnich klasach liceum! 

Naprawdę, uczniowie wiele by na tym skorzystali!

2 komentarze:

  1. Dobrze jest wiedzieć, jak nie dać sobą manipulować, bo tych, co próbują jest coraz więcej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I nie są to jacyś domorośli demagodzy, ale ludzie, którzy manipulacji się uczą, a to już ciężko pokonać.

      Usuń