poniedziałek, 18 lutego 2019

Nowe jutro.. dorosłość za rogiem.

AGATA POLTE
NOWE JUTRO

ZYSK i Ska

„Nowe jutro” jest to książka dla młodzieży, ale napisana adekwatnie dorosłym językiem z dorosłymi problemami, z dorosłym podejściem do świata, z dorosłym oczekiwaniem na miłość i dorosłymi już wyborami. 

Nie ma tu „spieszczania” problemów, a raczej świadome do nich podejście i świadome dorastanie do ich rozwiązania.

Oliwia jest uczennicą klasy maturalnej więc dorosłość dopadnie ją dosłownie za chwilę, zresztą właściwie już ją dopadła. Problemy rodzinne, o których pisze autorka zdecydowanie nie należą do lekkich ani dziecinnych. 

A autorka porusza problemy i ważne i ważkie. Śmierć, uzależnienie, miłość, życiowe wybory. 

W ogóle ta książka do przesłodzonych nie należy, choć autorka trochę podparła się schematami z innych typów powieści, no ale gdzie nie ma schematów? 

Zresztą one tu działają i to dobrze. Początkowo trochę się na nie zżymałam, ale kiedy czytałam tę powieść po raz drugi zdałam sobie sprawę, że do młodzieży przemówi na pewno. 

Napisana ładnie i po polsku, może w kilku miejscach jest odrobinę przesadzona, (nauczycielka hiszpańskiego nie reagująca na francuskie „bonjour” w dialogu na ocenę, czy sytuacja związana z matką Mikiego). Zastanawiam się jak autorka rozwiąże tę ostatnią sytuację w dalszej części książki bo postawiła sobie arcytrudne zadanie, ale może to być też bardzo ciekawe. 

Bardzo odważnie został potraktowany problem z ojcem, oraz Tamarą, przyjaciółką, która zdecydowała się na kilka nie do końca rozważnych kroków. 

Jest to jednak także książka o nastoletniej miłości i jako taka jest napisana bardzo delikatnie i bez zbędnej wulgarności. 

Książka z pewnością spodoba się starszej młodzieży, bo daje nadzieję i pokazuje, że warto zadać sobie trud i mimo, że nie wszystko da się zmienić to można próbować walczyć o to co ważne. 

Książka spodoba się też z pewnością ( albo powinna moim zdaniem) rodzicom nastolatków, bo może pokaże im jak bardzo odmienna jest wrażliwość młodego człowieka i jak bardzo inaczej reaguje on na świat. 

Przekonajcie się sami.

3 komentarze:

 1. Nastoletnia dorasta szybciej niż nam się wydaje. To jest dobry czas poznawania problemów ludzi dorosłych. Chętnie polecę tę książkę młodym ludziom. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie tez spodobala sie książka, choc bylo kilka minusikow (m.in. ten zabieg z matka Mikiego). Ale przyjemna lektura :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ciekawe co z tego wyjdzie potem, bo ten zabieg jest nieco "romansowy"...

   Usuń