środa, 16 października 2019

Żubr POMPIK - i pompikowa rodzinka!

TOMASZ SAMOJLIK
ŻUBR POMPIK
WYPRAWY
ŻUBRZA GÓRA

wydawnictwo MEDIA RODZINA

Żubr Pompik ma siostrę Polinkę, mamę Poradę (która zawsze dobrze doradzi) i tatę Pomruka, który choć imię ma „mrukowate” wcale mrukiem nie jest

Przygody Pompika, i całej żubrzej rodziny zaczęły się już jakiś czas temu z serią czterech książeczek dotyczących pór roku, potem weszły z wielkim przytupem i wspaniałym pomysłem z „wyprawami” po parkach narodowych. 

I to, trzeba przyznać pomysł wspaniały, bo książeczki nie są jedynie formą literackiej opowieści o tym czy innym parku narodowym, czy jego przyrodzie i mieszkańcach, ale też są bardzo mądrą, dopracowaną pod względem merytorycznym serią przyrodniczą. 

I mającą wcale niemałe wartości wychowawcze. 

Na wewnętrznej stronie okładki każdej z książkę mamy krótką, zwięzłą charakterystykę danego parku, jego znaczek, oraz symbol (w postaci jakiegoś przedstawiciela fauny), który należy odnaleźć na kartach książeczki. Odnaleźć i policzyć. 

Literacka, a właściwie językowa warstwa opowieści jest tak napisana, aby usprawniać wymowę dziecka, a w przygody rodziny żubrów i dwóch żubrzątek ładnie wpisują pewne elementy wychowawcze, takie które dziecku ukażą sytuacje znane z jego własnego życia w innym świetle. 

Są to książki dla małych dzieci do czytania z rodzicami, tekstu jest tu niewiele. 

Książka (każdy z tomów) zawiera też plakat z mapą parków narodowych, do zaznaczania podróży żubrów, ale też i posiadanych tomików. 

Nie można zapomnieć o wspaniałych ilustracjach. Są pięknie kolorowe (wydanie jest naprawdę dopracowane) zabawne i ładne. 

Dziś opowiem wam i Tomiku „Żubr Pompik - Żubrza Góra”. 

Ta opowieść dotyczy zwyczajów samych żubrów i Białogórskiego Parku Narodowego. Otóż rodzina żubrów wyrusza na wyprawę z Puszczy Białowieskiej do Białogórskiego parku narodowego. Mają ochotę spróbować pewnej roślinki i coś odkryć, bo przecież to miło być odkrywcą. 

I to właśnie Pompik odkryje pewną górę… jaka to będzie góra? 

Spotykają tam jelenie. 
I mają ciekawe przygody.
I wiele się uczą.
Dla dzieci wspaniała.

2 komentarze:

  1. Książeczki odpowiednie dla małych dzieci.
    Na pewno znajdą swoich czytelników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam, znam��
    Szczególnie świetnie się czyta o znanych sobie rejonach:)

    OdpowiedzUsuń