niedziela, 12 stycznia 2020

Wirus - prezent od Mikołaja na denaturacie?

Ostatnio zauważyłam gigantyczny wysyp wirusów messengerowych w bardzo szczególnym typie. 

Znacie je na pewno, każdy na tysiąc procent (i to nie raz) coś takiego dostał: 

Ej, Iwona (imię dowolne, ale zawsze dopasowane do właściciela) to chyba ty na zdjęciach, ktoś je wrzucił tutaj, masz tu link (oczywiście z końcówką .eu) 

Dostawałam je i wcześniej i specjalnie się nimi nie martwiłam bo jakoś nigdy w te rzeczy nie klikam. 
Jakież było moje zdziwienie, kiedy zawirusowała się moja bardzo prywatna znajoma i zaczęła mnie bombardować wszystkimi tymi „Hej, Iwona” a to ze zdjęciami, potem z bonami do Żabki, a zaraz potem z bonami do Kauflandu. 

Zadzwoniłam więc do niej, żeby ją ostrzec (no dobra i opieprzyć za naiwność też). Nie zdziwiła się. 

- To zawirusowanie to z powodu zasady „ograniczonego zaufania” - oświadczyła pewnym siebie głosem. 

- To znaczy, że zastosowałaś zasadę ograniczonego zaufania, żeby się nie zawirusować, o to ci chodzi? Jakoś nie widzę... 

- Odwrotnie, Marek zastosował tę zasadę w stosunku do swoich kolegów i dlatego mamy wirusa. Jak się dwa dni temu z kolegami nawalił, to film mu się urwał no więc jak dostał tekst „Ej, Marek czy to twoje zdjęcia”? To natychmiast kliknął, żeby sprawdzić, który jełop wywinął mu jakiś numer. 

- No ale ja dostałam od ciebie nie tylko to… 

- Wiem, wiem… Wirus z bonami do Żabki, to moja mama, a ten z bonami do Kauflandu to teściowa, obie strasznie chcą nam pomóc, więc jak się domyślasz dały się nabrać, a szaleją na naszym kompie bo własne oszczędzają. 

- No, a ten? „Hej Iwona, to o tobie piszą na pierwszej stronie wiadomości? „ 

- A na ten to ja dałam się nabrać - odparła koleżanka - Wiesz przecież, że działam lokalnie, napisałam też książkę, myślałam, że wreszcie ktoś mnie zauważył. 

No tak. Naiwność… 

Ja się na to nie dam nabrać! - postanowiłam!

Wirusy działają na zasadzie Świętego Mikołaja, który oślepł od nadmiaru denaturatu. Chcą, żebyś kliknął więc kuszą cię tym czego pragniesz, (w setce propozycji pomiędzy zdjęciami, bonami i propozycjami randki każdy wygrzebie coś co go kręci) znają twoje upodobania!  Dla jednego to bon z Biedronki, dla drugiego wiedza tajemna dotycząca jego pijackich wyczynów, dla innych artykuł w lokalnej gazecie. Wysyłają takie rzeczy, które kogoś mogą skusić. Jakie szczęście, że ja jestem odporna na takie głupoty! Co by mnie skusiło? 

Nie ma takiej rzeczy! Jestem na to uodporniona… 

O właśnie dostałam wiadomość! 

O Boże! Ktoś wysłał mi ciekawą wiadomość, co to jest „Hej Iwona to czy to nie ty przypadkiem wygrałaś pakiet dwudziestu książek w tym nowym konkursie?…. Kliknij tutaj” 

Nie, to nie może być wirus, prawda? 

Nikt nie zrobiłby czegoś tak potwornego. No nie wytrzymam! 

A… No tak. Coś złapałam. 

Jakby co, nie klikajcie w linki w wiadomościach ode mnie. 

10 komentarzy:

 1. Nigdy nie otwieram tego typu linków, zdarza mi się też pytać nadawcę czy coś do mnie wysyłał

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście nie dostaję takich wiadomości, a ponadto już wiele razy czytałam o tego typu wirusach, więc się pilnuję. Jednak każdy miewa chwile zamroczenia i kliknie coś, czego nie powinien. Potem trzeba odwirusowywać komputer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie otwieram takich plików. Jeżeli mam wątpliwości, kontaktuję się z osobą, od której dostałam wiadomość. Nidy w ciemno nie próbuję zobaczyć co to za news...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja generalnie boję się wszelkich linków w messengerze, mailach i smsach. No panika w oczach od razu. Kiedyś, w początkach blogowania, jakiś [pipppp] wkleił link w komentarzu na blogu. Kliknęłam, otworzyłam stronę, a potem w ciągu dwóch dni jakiś wirus po prostu zeżarł mi dysk. Zapłaciłam za naiwność bardzo dużo i to dosłownie, bo musiałam kupić nowy komputer. Dlatego nie klikam, a jak mam wątpliwość to dzwonię do znajomego i pytam co w linku jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest rozsądne, poważnie. ja też wolę nie zobaczyć niż stracić narzędzie pracy. W ogóle nie lubię wszelkich filmików i dupereli wklejanych gdzie i jak popadnie.

   Usuń
 5. W ostatni czasie też miałam kilka tachich wiadomości, ale żadnej nie otworzyłam. Boję się to robić, bo wiem czym to grozi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ufam takim wiadomościom, więc ich nie dotykam. Tekst jak zwykle ciekawy i na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bomba, tekst rewelacyjny, ale się uśmiałam. Mnie te wszystkie wiadomości wkurzają a nie wzbudzają zainteresowania :) nie klikam, a po Twoim tekście to już w nic "na bank" nie kliknę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat te co dostałam na tyle mnie osobiście nie zainteresowały. Ale tak jak piszesz, jakby trafiły na podatny grunt to kto wie...Może też bym kliknęła☺️

  OdpowiedzUsuń
 9. E, wychodzi na to, że mnie niczym skusić nie można... Nie mam takich wiadomości, za to na pracową skrzynkę @ Małża przychodzą regularnie. Dzień zaczyna od kasowania takowych.

  OdpowiedzUsuń