wtorek, 8 marca 2022

W ciemnej dolinie.


ROBERT KOLKER

W CIEMNEJ DOLINIE

Wydawnictwo CZARNE

Nie wiem ile osób w Polsce czyta na LEGIMI, ale ja od niedawna także zaliczam się do tego (jakże szacownego grona) i jestem naprawdę zadowolona.

Ważnym aspektem jest oczywiście kwestia ceny, bo książki swoje kosztują, a emeryt to jednak nie krezus, innym brak miejsca na półkach, nie wszystko mogę mieć, bo nie mam gdzie trzymać, nie wyrzucam książek, a biblioteki ich nie chcą, a tak mam w domu cała bibliotekę (bez wychodzenia, co w pandemii ma znaczenie) i bez stresu, że nadźwigam się, a książka okaże się nie tym czym miała być.

I oto chciałabym wam pokazać książkę świetna, po prostu świetna, ale NIE jest to POWIEŚĆ. To reportaż o pewnej rodzinie, w której przypadki choroby psychicznej były bardzo częste, no, ale, rodzina była liczna, dwanaścioro dzieci.

Mało jest tak licznych rodzin, choć istnieją.

Tutaj aż połowa rodzeństwa zachorowała.

Dlaczego? Jak to się stało? Jak to się w ogóle odbywało? Kto winien? A może nikt, a coś?

Książka pokazuje poza sprawami tej konkretnej rodziny ewolucje podejścia do chorób psychicznych, a także do ich genezy.

Bo może to choruje dusza, Jak kiedyś myślano? Może mózg? A może nic nie choruje tylko sama rodzina. Może mieli złą matkę? Wiadomo, matka jest wszystkiemu winna…

No tak, ale w takim razie dlaczego zachorowała tylko połowa rodzeństwa?

Nie od parady można zauważyć, że książka jest BESTSELLEREM na Lgimi, jest niezwykle ciekawa. Świetnie napisana, zrozumieć ja można bez wykształcenia medycznego i nie ma w niej tej wszechobecnej ostatnio „plotkowatości”. Fakty, nie „suche” fakty, ale jednak właśnie fakty, interpretacje i opowieści rodzinne, fascynująca opowieść o badaniach nad mózgiem i genami, a także nad DNA, o czasach o miejscach i teoriach, z których (na szczęście ) nie wszystkie przetrwały.

Dla lubiących non fiction.

GENIALNA.
Dawno nie czytałam równie ciekawie i lekko napisane książki tak jednak bardzo związanej z medycyną, a czytam dużo. Jest ciekaw i rzeczowa zarazem, lekka, choć ciężka, coś co naprawdę uwodzi i kusi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz