poniedziałek, 22 lutego 2021

Blogerski nierząd książkowy?

I znów, dzięki pewnemu wpisowi na FB rozgorzała dyskusja na temat recenzji książkowych. Recenzje książkowe (niektóre) zostały ujęte jako „recenzje sponsorowane”, a że „sponsoring” trochę kojarzy mi się z taką elegantszą nazwą prostytucji to od razu się zagotowałam, bo czy istnieją recenzje sponsorowane?

Czy płatne to sponsorowane?

Czyli ja jak płacę za masło to sponsoruję krowę? Market? Czy maszynę rolniczą?

I teraz, czy barter, kiedy recenzent dostaje książkę, która (jest niepełnowartościowa, bo jest to egzemplarz recenzyjny) i kosztuje kilka złotych jest sponsoringiem?

Poważnie? Ktoś chciałby się SPRZEDAĆ za te kilka złotych?

Aż tak nisko ludzie cenią blogerów książkowych?

A wszystko o to, że napisał pozytywną recenzję?

I że powinien zaznaczyć, że recenzja jest sponsorowana w domyśle NIEUCZCIWA, bo dał się kupić egzemplarzem?

No jaja sobie ludzie robią czy jak?

Recenzent pisze co mu w duszy gra, co czuje, jak odbiera książkę. Jak ON ten jeden KONKRETNY BLOGER odbiera tę książkę.

To co powinno być (moim zdaniem) zaznaczone w każdej recenzji, to nie „uwaga dostałem książkę od...”, ale „uwaga, to jest moje zdanie, nie stosować zamiast własnego”. I tyle.

Ktoś nawet twierdzi, że jak bloger o książce napisze źle to „wydawnictwo zakręci kurek z darmowymi książkami” – poważnie? 

Większej bzdury ostatnio nie czytałam na tematy książkowe, bo w innych dziedzinach to owszem (bo to level w stylu płaskoziemców). Przecież nie chodzi o wychwalanie, a o to, żeby o książce się mówiło, żeby jak największa grupa się o niej DOWIEDZIAŁA, (Jak się dowie to sięgnie), a negatywne recenzje często robią tyle szumu, że po książkę sięga o wiele więcej osób, ale to muszą być recenzje z klasą, negatywne też trzeba umieć pisać.

Nie chodzi o zwyzywanie autora od kretynów, powiedzmy to sobie uczciwie (uwaga nie próbujcie tego w domu, grozi procesem i zniesławienie)

No i powiedzmy sobie wyraźnie. Recenzja czy opinia to NIE JEST reklama!

Gdyby po była reklama, a za reklamę słono się płaci to blogerzy książkowi mieliby każdy po wyspie na Karaibach.

Słyszałam (ale mogą to być legendy miejskie oczywiście), że blogerzy kulinarni dostają Termomixy, kuchenki mikrofalowe i roboty kuchenne. Możliwe, (żadnego jeszcze nie spotkałam, ale wierzę, że tacy są), ale powiedzmy sobie szczerze, to trochę droższe sprzęty niż egzemplarz recenzencki książki, która jest NARZĘDZIEM do wykonania pracy, a nie ZAPŁATĄ bo jak napisać opinię o książce nie czytając jej?

A zresztą. Skąd i kto i jak udowodni, że recenzja jest nieuczciwa?. Wiecie po czym się poznaje nieuczciwych, płatnych blogerów, którzy czerpnią straszliwe korzyści finansowe z z blogerskiego nierządu? NO? Oczywiście po tym, że podobają im się nie te książki, co trzeba...

O co tak naprawdę w dyskusji chodzi?

O to, żeby bloger, który książkę dostał za darmo po prostu jej nie dostał!

Na zasadzie: Dostaje, oświadcza, że dostał, pisze recenzję, nikt nie czyta jego recenzji (uważając ją za nieuczciwą) i jest SUPER! Kolejny cudny dołek pod wrednym znajomym, który ośmiela się realizować swoje pasje i być w tym dobry!

Do garów, nie do blogów! Dzieci rodzić, doły kopać i won, mi stąd! Nikt, kto jest lepszy ode mnie nie ma prawa istnieć. Pięknie i po polsku!

16 komentarzy:

 1. Zawsze mnie zastanawia ile według ludzi z boku taki bloger książkowy na swoich recenzjach zarabia, bo mam wrażenie, że jakieś zawrotne sumy. Nie wiem, może ja powinnam poszukać gdzieś tych milionów, które to niby zarobiłam, bo ewidentnie się zapodziały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie też grzebałam po kieszeniach i ani pół milionika, ani nawet ćwierć... Ale ja to w ogóle powinnam pływać w basenie studolarówek, jako autorka, tłumaczka i jeszcze blogerka, a tu nic, zero... Coś robię źle.

   Usuń
 2. Chyba jesteśmy na tej samej grupie na fb, bo też niedawno widziałam ten post i zażartą dyskusję pod nim. Zresztą z grup na fejsie to ja mam ochotę uciekać, bo co się tam dzieje to brak słów. Sponsoring no zabawne...
  Ktoś się kiedyś mnie pytał ile zarabiam na blogach... W tym momencie zaczęłam liczyć swoje wydatki związane z moim hobby i poprosiłam, żeby nie pytał, bo będzie zazdrosny :P. Tyle na tym siedzę i jeszcze książki kupuję.
  Osoby które współpracują z wydawnictwami też nic z tego nie mają. Egzemplarza recenzenckiego nawet sprzedać nie zdołają. Ale mają książkę, więc jest to spoko, można na to iść ale nie ma czego zazdrościć.
  Większość osób jest szczera w recenzjach, Ci którzy słodzą autorom, czy tam wydawnictwom to nie dlatego że są sponsorowani, tylko jakoś im chyba głupio pisać źle, bo ktoś im dał książkę, nawiązał się kontakt itd. Myślę, że jednak tych nazbyt dobrych osób tak dużo nie ma i większość jest szczera.
  Dobra koniec dyskusji, idę wystawić ogłoszenie, że sprzedam się za książkę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, ale niech ta książka choć okładkę ma ze złota!
   Ja właśnie rozwiązałam sprawę tak, że jeżeli mi się nie podoba książka nie pisze recenzji w ogóle i tyle.

   Usuń
 3. Uwiwrz mi, są autorzy który fochem walną za negatywną recenzję. Próbując udowadnić że są najlepsi. A później, próbują takie osoby w swoich książkach uśmiercać. Na grupach swoich, wyśmiewać i nasyłać inne dziewczyny, które czccza dana osoba jak jakiegoś bożka...
  Niestety to się zdarza. A także to że niektórzy autorzy chcą płacić i byle to była pozytywna recenzja. Istnieją takie podziemie. A także, tych recenzji co patronat to musi być pozytywny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do patronatu to się zgadzam, jak patronacka powinna być pozytywna, ale... ZANIM weźmiesz patronat przeczytaj, a nie bierzesz w ciemno, bo to wychodzi paskudnie, patronat to inna bajka, ale reszta... Wiesz, też nie kocham, też mam focha, ale nie pokazuję. Nie mam grupy, co do płacenia, to nawet nie słyszałam, ale to bez sensy raczej, choć oczywiście wierzę.

   Usuń
 4. Nigdy nie zajmowałam się recenzją książek. Kiedyś byłam molem książkowym, ale zmieniło mi się i jestem molem blogowym :D Blog głównie kulinarny, ale przeplatany ciekawostkami. Ostatnio zaczęłam tworzyć nową kategorię "filmy - recenzje" ....robię to za free. Robię bo lubię i żadna platforma mi za to grosza nie daje. Co lepsze, rozmawiałam z "tą platformą" czy mogę pisać o nich :D Fakt robię im darmową reklamę, ale co poradzę, jak lubię te tematy i sprawia mi frajdę pisanie o filmach? Podejrzewam, że podobnie jest z recenzentami książek, złamanego grosza za recenzję....

  OdpowiedzUsuń
 5. To ja często trafiam na takie recenzje, które nie są recenzją książki, tylko opisem krótkim, nieudolnym, niedopracowanym i beznadziejnym. Ale i 'recenzowane' książki nie są wiele warte. Poza tym recenzuję czasami książki kulinarne i nic za to nie dostaję oprócz książki. Nie ma co zwracać uwagi na ludzi bijących pianę.
  Poza tym bloguję 12-ty rok i nie słyszałam, aby ktoś dostał Termomix lub mikser, ot tak sobie. Musi wykonać za to sporą i absorbującą pracę lub wziąć udział w konkursie. Też pracochłonnym. A więc nie dostaje tego za dramo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zarabiam grosza, bo i nie piszę recenzji i właściwie mam ochotę opuścić kilka grup. Nikt niczego nie dostaje za darmo, nawet książki. Jak coś piszę, to dlatego, że lubię. Są fajne recenzje, są beznadziejne. Musimy się w tym odnaleźć o dla siebie coś wybrać.
  Irena -Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech, całkiem niedawno zaczęłam swoją przygodę z blogowaniem i jeszcze słabo się orientuję, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby wytykać komuś, że za swoją ciężka pracę dostaje książkę, długopis czy Termomix.
  Krytykowanie to ostatnio ulubione zdjęcie społeczności na FB.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytając takie rzeczy jestem przerażona tym co siedzi w ludziach i tym co nimi kieruje... Hejt, hejt i jeszcze raz hej z każdej możliwej strony... ludzie są podli, sami sie za robotę nie wezmą tylko pluc na innych to potrafią...

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś miałam okazję napisac kilka książkowych recenzji, ale robiłam to zupełnie za darmo. Po prostu mnie to interesowało, więc pisałam. Dziś niestety mam wrażenie, że ludzie potrafią czepić się wszystkiego, tylko po to, żeby się czepić. Nie wiem czy mają nudne życie, czy sprawia im to przyjemność - nie mam pojęcia, ale to jest paskudne

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak bardzo dużo w ludziach jest negatywnych myśli,szkoda gadać. Czytam i włos się językiem, niestety wśród niektórych blogerów książkowych wysuwają się postawy tylko za kasę, takich omijam szerokim łukiem bo ich recenzje raczej nie wnoszą nic wartościowego do mojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzuję czasem książki kulinarne zupełnie za free. A i zdarza się barter wartościowy lub groszowy, ale recenzuję coś do czego mam przekonanie. I sumiennie podchodzę zawsze do tematu recenzji. A Ci co tak podchodzą to zwyczajnie zazdroszczą...

  OdpowiedzUsuń
 12. o tam zazdrość jest nieodłącznym elementem polskiego grajdołka. z drugiej strony uwielbiamy zaglądać innym do portfela i myśleć ze tamten zarabia kokosy. taki świat. my tez kulinarne często jesteśmy posadzane o to że jak odrzucam ofertę pracy za dosłownie jedna paczkę makaronu olbrzymiej polskiej formy to cenię się niezmiernie.. bo wg nich przecież i tak gotuje więc powinnam im być wdzięczna ze obdarzą mnie swoim produktem za darmo.. a cenie swój czas, swoją prace, mam szacunek do siebie i czytelników i zdarza mi się ze zrobię wpis nawet jednej paczki makaronu za darmo ale jeśli uważam że przedmiot jest tego wart a firma warta mojego wsparcia. I robię to z rzetelnością bo do tego zobowiązuje mnie zwykła uczciwość.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś i ja recenzowałam książki u siebie na blogu... ot tak, dla przyjemności.
  Zaczęło się to od wciągnięcia mnie do promocji pewnej książki, gdzie założono sobie, by recenzję napisały osoby z różnych środowisk. Ktoś naprawdę zadbał o to, by o książce napisano prawdziwie. Dostałam ją, bo dlaczego nie... przeczytałam, napisałam recenzję... a później miałam okazję pospacerować śladami głównej bohaterki i poznać autorkę osobiście.
  Ciekawostką było doszukanie się podobieństw w obu kobietach.
  Szczerze mówiąc, to dostałam więcej, niż sama mogłam podarować.
  Fajna przygoda, którą miło wspominam.
  Recenzowanie nie jest takie proste, wszak każdy dokonuje subiektywnej oceny i ma do tego prawo, a ludzie zawsze chcą widzieć więcej, niż jest do zobaczenia.
  Uściski.
  Świetny temat poruszyłaś.

  OdpowiedzUsuń