czwartek, 16 lipca 2020

Kłamstwa, w które wierzymy FEJK


DANIELE ARISTARCO
KŁAMSTWA, W KTÓRE WIERZYMY
FEJK

Wydawnictwo BoNoBo

Wydawałoby się, że tzw fake newsy to wymysł naszych czasów, a nawet samego internetu, a jednak, nie do końca. 

Kłamstwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i lubimy w nie wierzyć. Dlaczego? No cóż taką mamy już naturę, ale czy wszystkie kłamstwa są takie same? Tak samo oddziałują na człowieka, mają ten sam ciężar gatunkowy. Odpowiedź jest oczywista. Nie! 

Niektóre są nawet zbawienne inne bardzo szkodliwe. 

Niektóre pomagają oswoić świat, inne burzą jego porządek. Nawołują do nienawiści, szerzą panikę, przerażają. 

Jak je odróżnić? 

Nie jest to łatwe, bo przecież w zalewie informacji, które bombardują nas od rana do wieczora możemy dąć się zmanipulować. 

Nie chcemy tego, ale jakoś tak się dzieje, że sami przykładamy często rękę do szerzenia różnych szkodliwych informacji, niesprawdzonych fakeów, czy zwykłych głupot. 

Ta książka to napisana bardzo prostym i naprawdę przystępnym językiem opowieść o kłamstwie. 

To także doskonała odpowiedź na pytanie dlaczego w internecie można spotkać przeróżne dziwne i głupie wieści, oraz jak nie dać się zmanipulować. 

Jak nie wpaść w pułapkę paniki. Jak czytać, żeby natychmiast zorientować się, że coś jest nie tak. 

Na świetnych przykładach sprzed lat, od znachorów po kręgi w zbożu poprzez internetowe wieści szerzące panikę. Od łańcuszka Świętego Antoniego po łańcuszki internetowe i te głupie i te szkodliwe, książka prowadzi nas „za rękę” i pokazuje to, czego zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zauważyć. 

Każdy powinien to przeczytać, od młodszej młodzieży po najstarszych emerytów, którzy też łatwo padają ofiarami oszustw i manipulacji. 

Dodatkowo książka jest po prostu świetnie napisana. 

Nie znajdziemy tu naukowego „bełkotu”, ale proste wyjaśnienia. Dodatkowo każdy z rozdziałów, a każdy dotyczy innego rodzaju kłamstwa napisany jest w formie maleńkiej, krótkiej, ale fascynującej opowieści. Naprawdę same w sobie, nawet jeżeli pominiemy ich wartość poznawczą, a jest naprawdę ważna, są świetnymi tekstami, które ciekawią, niekiedy bawią, niekiedy pokazują świat jakiego nie znamy. 

Chcecie poznać opowieść o potworze z Loch Ness ? Tę prawdziwą? Wiecie skąd wzięły się kręgi w zbożu? Jak wyglądały reklamy medyczne w dziewiętnastym wieku? 

Jak działają szamani? 

A może interesuje was dlaczego ludzie powielają niesprawdzone informacje? 

Jeżeli tak, to ta książka powinna was zainteresować. 

Na dodatek wyjaśnia też co i jak można zrobić, żeby sprawdzić która wiadomość jest fake newsem, a która nie! 

Uważam, że to bardzo dobra, bardzo potrzebna publikacja, którą należy podsunąć i dzieciom i seniorom, a także osobom, które na FB zasypują was debilnymi łańcuszkami wierząc, że robią w ten sposób coś dobrego. Znacie takich? Każdy takich zna! 

No to do dzieła! Pokażcie im tę książkę może wreszcie przestaną generować niepotrzebny, śmieciowy ruch w sieci.

12 komentarzy:

 1. Analiza kłamstwa. Ale czy da się to zrobić? Kłamstwo to psycholigicznie tez potrzebne zjawisko. Nie wiem, czy da się tak odsunąć je od siebie i lektura tej książki coś znacznie zmieni. Kłamstwo leży w naturze człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kłamstwo jest wpisane w nasze życie. Czasami trzeba kłamać w imię dobra. Chętnie sięgnę po tę książkę. Ja nie czytam plotek, nie oglądam wiadomości, tylko czytam od moich dzieci. Wszelkie łańcuszki i sensacje pomijam. Zdrowsza jestem :-)
  Pozdrawiam!
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które poruszają zagadnienia psychologii społecznej a właśnie temat kłamstwa w nim się zawiera, kłamstwo od wieków jest środkiem do uzyskania pewnych korzyści, kłamstwem posługiwali się i nadal posługują rządzący światem. Dla niektórych jest ono nieodzowne, historycznie odpowiedzialne za postęp lub jego brak, ciekawe zagadnienie i jak zawsze mogę u Ciebie znaleźć coś ciekawego do czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj to bardziej historia kłamstwa i jego miejsce w społeczeństwie.

   Usuń
 4. Czasem trzeba skłamać i To dla dobra kogoś drugiego. Nie lubię tylko kłamstwa w żywe oczy na przykład że widzę że ktoś to zrobił, zrobił to źle skrzywdził tym kogoś ma narzędzie zbrodni w ręku które że tak powiem jeszcze krwią Ocieka i potrafi w żywe oczy powiedzieć że tego nie zrobił dla mnie to kłamstwo jest ciosem poniżej pasa. A poza tym takie małe niewinne kłamstewka typu jak się masz?No przecież fantastycznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesujący tytuł, ale czy ktoś jest w stanie wychwycić z wypowiedzi drugiej osoby kłamstwo? Przypomniał mi się film „Magia kłamstwa”, nawet doktor Lightman miał nie raz z tym problem ��

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasem trzeba skłamać w dobrej wierze, ale takim kłamstwem w żywe oczy to się brzydzę. Książka wydaje się dość ciekawa i z chęcią bym się w niej zatopiła

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie cierpię osób które kłamią a najgorsze jest to że widzę jak to robią... Jak beeszczeln kłamią w zywe oczy... A ostatnio sami żyjemy w kłamstwie i to jest najgorsze... ciekawa jestem tej książki i postaram się sięgnąć po nią...

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna publikacja, po którą chętnie sięgnę. Ostatnio w Internecie pojawia się tyle fejków, wprost jest nimi "zalewany". Staram się podchodzić do różnym wiadomości z dużą dozą nieufności, ale kilka razy nabrałam się. Teraz jak coś mi "śmierdzi" kłamstwem nie udostępniam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie lubię kłamstwa. Wolę najgorszą prawdę. Ale masz rację, ze sami często karmimy się nim. Wierzymy, bo tak jest wygodniej i nie ukrywam, ze to usprawiedliwia nasze obawy. Tylko niestety bez prawdy niczego nie ma... I co z tego, ze na chwilę będzie dobrze ☺️ A internet wszystko przyjmie. Tylko szkoda naszej energii i trzeba nauczyć się cedzić jak przez sito spływające wiadomości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka może być bardzo pomocna niektórym ludziom. Mam takich w moim otoczeniu, co wszystko za prawdę łykają. Szkoda mi takich ludzi, bo wystają się inteligentni, a mimo to dają się nabrać na głupoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, wykształcenie tu często nic nie pomoże, ludzie są naiwni.

   Usuń