Recenzje moich książek

Strony

Strony

sobota, 15 lipca 2023

ZBRODNIA NIEZBYT ELEGANCKA - ZA TO KSIĄŻKI ŚWIETNE

ROBIN STEVENS

BARDZO BRUDNA GRA
i
ŚMIERTELNE DZIEDZICTWO

Dwukropek

Dwie cudowne, świetnie napisane opowieści o przyjaźni (nie zawsze lekkiej, łatwej i przyjemnej) i o zbrodni.

Oraz o detektywistycznym podejściu do życia w czasach, kiedy młode dziewczęta z dobrych domów nie mogły zajmować się takimi sprawami, bo nie wypadało, a dobrze wychowane panienki były, zwiewne, delikatne i uduchowione i… bezczynne.

Można by powiedzieć, że nawet myślenie było dla nich czymś niewskazanym.

Lata trzydzieste dwudziestego wieku, a właściwie ich połowa to czas, kiedy w historii świata zbiera się na burzę, ale oczywiście nie wszyscy to przeczuwają.

Pojawiają się jednak pewne zwiastuny, robi się coraz mroczniej.

W pierwszej z książek zatytułowanej „Bardzo brudna gra” Daisy Wells i Hazel Wong wracają do szkoły na kolejny semestr, ale wszystko jest teraz całkiem inne. Jest nowa prefektka i pojawiają się prześladowczynie, dziewczęta, które znęcają się nad innymi tylko dla samej przyjemności robienia komuś przykrości. Pewnego dnia kiedy odbywa się pokaz fajerwerków z okazji Dnia Guy’a Fawkesa zostaje zamordowana jedna z dziewcząt, ale okazuje się, że wiele miało powód, by jej nienawidzić Jest możliwe, że morderstwo wiąże się z „karteczkami” czyli z sekretami, które nagle pojawiają się w szkole. Tym razem najbardziej istotne nie jest tylko o przestępstwo ale przyjaźń Daisy i Hazel.

Kolejny tom, to już okres świąteczny i zagadka w klimacie Bożego Narodzenia.

Jak najbardziej detektywistyczna ale i doskonale osadzona w klimacie epoki.

Doskonale pokazująca pewne zależności oraz… dorastanie dziewcząt, tych dwóch, które są głównymi bohaterkami, ale i ich koleżanek.

To już nie małe dziewczynki, ale prawie panienki, które zaczynają wchodzić w świat i trochę inaczej go postrzegać.

Obie świetne, część zatytułowana „Śmiertelne Dziedzictwo” zdecydowanie niezwykła, bo pełna odniesień do zwyczajów i tradycji tego okresu, ale także do zmian w społeczności, stosunku do obcych, inności i wszelkich zmian.

Idzie nowe.

To wyraźnie widać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz